Haberler

3U Finance, MKS Transformatör’ün belli bir hissesinin Sumitomo Corporation’a satılması işlemini başarıyla tamamlamıştır

1 Haziran 2015 tarihinde MKS Transformatör Ekipmanları Sanayi ve Ticaret A.S. (“MKS”)’nin belli bir hissesi Sumitomo Corporation (“Sumitomo”) tarafından satın alınmıştır.

3U Finance bu işlemde MKS’nin finansal satış danışmanlığını yürütmüştür.


MKS Transformatör Hakkında

Bir aile şirketi olan ve 2003 yılından beri nüve üretimi sektörünün içerisinde bulunan MKS, güç ve dağıtım trafoları için 5kVa'dan 1,000 MVA'ya kadar olan ölçülerde nüve üretmektedir. MKS üretim tesisleri, trafoların demir çekirdeğinde kullanılan düşük karbonlu çelik rulolarının işlendiği dilme hatları, nüve kesme hatları ve nüve istifleme hatlarına sahiptir.

5,250 m2 lik kapalı alanıyla Şekerpınar Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmanın üretim alanında birçok kesme ve dilme makinesi ve bilgisayar kontrollü Unicore makinesi bulunmaktadır.

Dağıtım ve güç trafosu üretiminde lider firmalara nüve kesimi yapan MKS'nin iç ve dış pazarda saygın bir ismi ve kuvvetli işbirlikleri bulunmaktadır. Tüm dünyadaki birçok partneriyle sağlam ilişkilere sahip olan firmanın, ihracat grafiği her geçen yıl yükselmektedir.


Sumitomo Corporation Hakkında

Sumitomo Corporation, Entegre Kurumsal Güçten yararlanarak çok boyutlu ticari faaliyetlerde bulunan, yurt içinde çeşitli ürün ve hizmetler satan, ithalat/ihracat ve üç taraflı ticari işlemler yürüten, yurtiçi ve yurtdışı iş yatırımları yapan, ve küresel ağın kolaylaştırdığı diğer kârlı faaliyetlere iştirak eden, Japonya’daki en büyük ve en çok saygı duyulan, lider ticari kuruluşlardan biridir.

Sumitomo Corporation, genel merkezi Japonya’da bulunan, yaklaşık 70 ülkede 150 lokasyonda küresel işletmeleri bulunan, yaklaşık 780 şirketten ve 70,000’in üzerinde personelden oluşan entegre bir ticari kuruluştur. Sumitomo Corporation hisseleri, Japonya’da pek çok borsada işlem görmektedir.

Ana faaliyetleri Metal Ürünleri; Taşımacılık & Yapı Sistemleri; Çevre & Altyapı; Medya, Network Ağı, Yaşam Tarzı Ürünleri & Hizmetleri; ve Doğal Kaynaklar, Enerji, Kimya & Elektronik’dir.

Sumitomo Corporation ana çelik tedarikçisi Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation tarafından üretilen düşük karbonlu çelik satışlarını, MKS’nin konumu, üretim tesisi ve uzmanlığından yararlanarak, Türkiye’nin iç pazarına ve komşu ülkelere genişletmeyi hedeflemektedir. MKS’den hisse satın alınmasıyla, Sumitomo’nun ürün işleme sahaları düşük karbonlu çeliğin ana pazarlarına erişim sağlayacaktır. Sumitomo Corporation manyetik çelik satışlarını daha da yaymayı hedeflemektedir.

3U Finance Hakkında

2002 yılında kurulan 3U Finance, kurumsal finansman ve stratejik danışmanlık hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir. 3U Finance yönetim ekibi, Türkiye’de kurumsal finansman, birleşme ve satınalma danışmanlığında engin tecrübeye sahip olup Türk Telekom’un özelleştirilmesi danışmanlığı projesinin başlatılması, Dalaman Havaalanı Yap-İşlet-Devret modelinin proje finansmanı, Arzum hisselerinin Ashmore’a satışı, Ashmore Fonları’nın Arzum’da bulunan %49 hissesinin Mediterra’ya satılması, G2M Gıda Dağıtım’ın %50 hissesinin Actera’ya satışı, Emsan markasının Karaca Grup’a satışı, Wipf Doypak A.Ş’nin kurulması, Keymen İlaç’ın Dentoral Medifarma hisselerinin tamamını satın alması, Ahsmore’un Arzum’daki hisselerinin Mediterra’ya satışı dahil olmak üzere pek çok projede görev almıştır.

Daha fazla bilgi için:

Ediz Urhan, Yönetici Ortak
3U Finance
E-mail: edizurhan@3ufinance.com
Uphill Court Towers, A Blok Kat:26 No:146
34758 Batı Ataşehir, İstanbul, Türkiye
Tel: +90 216 688 62 58

Ana Sayfa

Hakkımızda

Hizmetler

Deneyim

İletişim
                Site Kur